Rezervace (poptávka) ubytování

Příjezd: Kalend ...
Odjezd: Kalend ...
Počet pokojů:
Počet dospělých:
Počet dětí:

Ostatní rezervace

Pokud máte zájem o rezevaci restaurace, kavárny, salonku nebo konferenčního prostoru, pokračujte na rezervační formulář.

Rezervace on-line - Pokoje

Pobyt (Cena za pokoj)
Příjezd a, Odjezd d

pokoj1 Jednolůžkový pokoj  
pokoj1 Dvoulůžkový pokoj  
pokoj1 Apartmán  

Rezervace on-line - Požadavky

!!!
!!!
!!! EUR 24
!!! EUR 15
!!! EUR 19
!!! EUR 17
!!! EUR 56

Rezervace on-line - Osobní informace

Jméno: * Přijmení: *
Ulice, čp: Město:
Telefon: * E-mail: *
Komentář:

Rezervace on-line - Obchodní podmínky

Zajištění rezervace

Všechny rezervace musejí být zajištěny platnou kreditní kartou (vč. typu, čísla karty a data expirace).

Požadovaná rezervace Vám bude písemně potvrzena. Bez zpětného potvrzení je rezervace neplatná.


Standardní podmínky zrušení

Bezplatné zrušení pobytu je možné 24H předem, v případě pozdějšího zrušení rezervace, je hotel oprávněn účtovat částku za 1. noc.

 

Příjmám podmínky zrušení

 

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů a Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním a shromažďováním osobních údajů.Výlety s Hotelem Budweis****

HOTELOVY-MINIBUS_4ecf604986700_4f3b8876e7684.jpgVítejte v Jižních Čechách - kraji vůní, chutí, šumění, slunce, vody, květů i plodů… kraji, který si můžete vychutnat všemi smysly.

Hotel Budweis**** je ideálním výchozím bodem a zázemím pro poznávání Českých Budějovic i celých jižních Čech. Všechny prostory v hotelu jsou nekuřácké, bezbariérové a klimatizované, k dispozici je hostům 60 dvoulůžkových pokojů a apartmá, restaurace, kavárna, salonek i společenský sál.

Restaurant Hotelu Budweis**** nabízí výběr jídel české i mezinárodní kuchyně nejvyšší kvality i regionální speciality dle standardů certifikace Czech Specials.

Mottem projektu se zaměřením na domácí klientelu, seniory a osoby s omezeními je pobytová zážitková turistika spojená s poznáním, přizpůsobená specifickým a individuálním požadavkům této klientely. Jen pro vás je připraven 7místný hotelový minibus pro výlety po celých Jižních Čechách a tato brožura pak může být vaším malým inspiromatem.

Při poznávání Českých Budějovic nabízíme ke stažení mapu centra Českých Budějovic.

Těšíme se na vaši návštěvu a jsme připraveni splnit všechna vaše přání.

 

Hotel Budweis**** získal prestižní ocenění Hotel roku 2012 v soutěži Czech Hotel Awards.

Ceník

Průvodce
prohlídka - centrum Českých Budějovic 800,- Kč
prohlídka - do 5 hodin 1800,- Kč
prohlídka - celý den 2500,- Kč
Minibus
cestovné (cena za 1 km) 10,- Kč
řidič (cena za 1 hod) 250,- Kč

 

Seznam výletů

Název výletu Přibližná doba trvání
Procházka Českými Budějovicemi 2 hodiny
Hluboká nad Vltavou – perla Jižních Čech celodenní/individuálně
Poutní místo Lomec celodenní/individuálně
Pozvánka do Českého Krumlova celodenní/individuálně
Krajem pod Šumavou celodenní/individuálně
Šumavskou přírodou celodenní/individuálně
Za selským barokem na jihočeský venkov celodenní/individuálně
Za dudáky do Strakonic celodenní/individuálně
Na hrázích třeboňských rybníků celodenní/individuálně
Za zážitky celodenní/individuálně
Za svitu měsíce celodenní/individuálně
Jihočeské výhledy celodenní/individuálně

 

Pro bližší informace ohledně výletů a cen kontaktujte sales managerku Hotelu Budweis**** Adrianu Valuchovou:

Email: adriana.valuchova@hotelbudweis.cz
Tel.: +420 725 150 114

 

Popis jednotlivých výletů

Procházka Českými Budějovicemi

prochazka_ceskymi_budejovicemi_4f3b856ce93ce.jpgPřijměte pozvánku na pěší prohlídku Českých Budějovic. K hlavním pamětihodnostem je to od Hotelu Budweis**** skutečně pár kroků… Koneckonců vcházíme do města místy, kde byla původně brána, a objekt, ve kterém je dnes hotel, byl původně mlýnem v těsné blízkosti městského opevnění.

Nejstarší památkou města je dominikánský klášter, který byl založen společně s městem v r. 1265 v západní části města a jeho mohutné stěny tvořily součást hradebního opevnění města. Spolu s ním vyrostla i stavba klášterního kostela. Na hlavním oltáři je zde umístěn obraz Budějovické Madony (Madona s klásky) v přemalbě ze 16. století. Tento motiv lze nalézt také na řadě měšťanských domů.

Většina historických a kulturních pamětihodností Českých Budějovic je soustředěna na náměstí Přemysla Otakara II. a v jeho nejbližším okolí, tedy v tzv. historickém jádru města. Centrální náměstí je chloubou města i evropskou raritou. Má tvar čtverce o straně 133 m a je architektonickým unikátem zejména svým loubím, které souvisle lemuje všechny čtyři strany náměstí. Původní domy z dob založení města byly v minulosti přestavovány, především z důvodu požárů, přesto si většina domů uchovala svůj historický ráz. Původně bylo celé náměstí vydlážděno „kočičími hlavami“, dodnes se dochovala však pouze jedna. Je to „bludný kámen“ označený křížkem, na jehož místě stávala šibenice. Ve středu náměstí na místě bývalého městského pranýře byla na počátku 18. století vystavěna kašna, na níž ztvárnil umělecký tvůrce Josef Dietrich známý biblický výjev Samsona zápasícího se lvem.

Barokní dominantou českobudějovického náměstí je radnice. V bohatě zdobené fasádě je mj. znak města v podobě, jak jej město získalo v r. 1648 od císaře Ferdinanda III. V roce 1995 byla městská radnice opravena do dnešní podoby se zachováním svého historického rázu, nově byla instalována zvonkohra se 40 melodiemi vztahujícími se k jižním Čechám.

Jedinečnou dominantou a skutečným symbolem města je Černá věž, vysoká 72 m. Spolu se Samsonovou kašnou a kostelem sv. Mikuláše vytváří typický pohled na českobudějovické Náměstí Přemysla Otakara II.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: chcete si prohlédnout českobudějovické náměstí z ptačí perspektivy? Výhled z ochozu věže dává nezapomenutelný zážitek každému, kdo vyšplhá po více než 200 strmých schodech (částečně i po žebřících). A pokud vás neláká výstup na Černou věž, využijte nabídku městského infocentra a na náměstí můžete bezpečně a pohodlně shlížet ze střechy radnice! Současně si můžete prohlédnout interiéry historické části radnice.

 

Hluboká nad Vltavou – perla Jižních Čech

hluboka_nad_vltavou_perla_jiznich_cech_4f3b8528b1c1e.jpgNa dohled od Českých Budějovic se tyčí vysoko na ostrohu nad vltavským údolím jeden z nejvyhledávanějších zámků naší země a nejčastějších cílů turistických cest do jižních Čech – zámek Hluboká.

Zakladatelem hradu zde byl zřejmě král „železný a zlatý“ Přemysl Otakar II., první písemná zmínka o tomto strážním hradu pochází z roku 1253. Hrad prošel složitým majetkovým vývojem a jeho podobu poznamenaly čtyři rozsáhlé přestavby.

Výrazněji poprvé vstoupila Hluboká do dějin zásluhou tragického konce jednoho z nejromantičtějších příběhů z české minulosti – vztahu Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty. Tento příběh plný intrik, vášně, ctižádosti, lásky, zrady, slávy i smrti se stal námětem pro nejeden román. Místo popravy Vítkovce Záviše na Pokoutní louce pod hradem dnes připomíná kámen … a každý průvodce.

To, že hrad patřil k zeměpanskému zboží, způsobilo, že se stal opakovaně zástavou za dluhy českých panovníků. Již brzy po založení roku 1260 jej král Přemysl Otakar II. zastavil dvornímu sudímu Čéčovi, aby výměnou získal pozemek na založení královského města České Budějovice. Císař Karel IV. sice začlenil Hlubokou ve svém zákoníku „Majestat Carolina“ mezi hrady, které nesmějí být zastavovány, ale již císař Zikmund toto porušil. Po zvolení Jiřího z Poděbrad českým králem (1458) dal tento zapsat hlubocké panství své manželce Johance z Rožmitálu. Tak se časem stal hrad součástí dědictví Pernštejnů.

Vilém z Pernštejna zavedl na panství přísnou správu a nové hospodářské aktivity, založil v okolí Hluboké velké a výnosné rybníky, např. Bezdrev, zavedl pivovarnictví a také cílený chov zvěře v oborách, do té doby naprosto neznámou záležitost. Na svazích okolo Hluboké byly založeny vinice, kvůli kterým byl zřízen vodovod z řeky až na hrad.

Významný šlechtický rod pánů z Hradce zakoupil hlubocké panství v roce 1561, koncem 16. stol. byl dalším majitelem panství rod Malovců z Malovic, jako protestanti však přišli o majetek v roce 1619 a o čtyři roky později jako náhradu za válečné pohledávky získal panství od císaře Ferdinanda II. Habsburského španělský generál Don Baltazar de Marradas. Od jeho synovce v roce 1661 koupil Hlubokou Jan Adolf I. Schwarzenberg.

Tento rod měl řadu znamenitých členů, mimořádný význam pro další rozvoj panství a vzhled zámku měl Jan Adolf II.. V roce 1838 jej císař jmenoval tajným radou a pověřil reprezentováním habsburského domu na korunovaci královny Viktorie. Spolu s ním odjela do Anglie i kněžna Eleonora. Pravděpodobně již před odjezdem pojali oba manželé myšlenku, že po návratu zbudují v Čechách elegantní venkovské sídlo podle anglického vzoru. Tak vznikl projekt, který odpovídal tudorským sídlům s četnými věžemi, cimbuřími a arkýři. Záměrem knížete bylo nejenom přetvořit starý zámek, ale obklopit jej řadou dalších stylově laděných budov, anglickým parkem… A tak vznikla současná podoba Hluboké. Schwarzenbergové pobývali na Hluboké do konce roku 1939, kdy poslední majitel Dr. Adolf emigroval před nacisty do zámoří. O svůj majetek definitivně přišli zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg v roce 1947.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: výlet na zámek Hluboká možno absolvovat nejen hotelovým minibusem nebo na zapůjčeném bicyklu po vltavské cyklostezce, ale také plout lodí z Lannovy loděnice v Českých Budějovicích.

 

Poutní místo Lomec

poutni_misto_lomec_4f3b855684760.jpgPoutní místo Lomec neupoutá naši pozornost z dálky, ale jako by bylo skryto před pohledem člověka lhostejného, nehodného… Kdo neví, že se mezi Vodňany a Netolicemi nachází tento malý klenot, mine jej bez povšimnutí. Kdo se však vydá na cestu do zalesněného vrchu, tomu se otevře pohled na půvabný kostelík s cibulovitou věží a klášter.

V současnosti je Lomec u Libějovic jedním z nejznámějších poutních míst jižních Čech. Je cílem poutníků a turistů z tuzemska i ze zahraničí, pro svou krásu i atmosféru.

Votivní kapli Jména Panny Marie vystavěl hrabě Filip Emanuel Buquoy. Podnět ke stavbě dal jeho otec Karel Filip, který přivezl z Nizozemí věrnou kopii proslavené zázračné sochy Panny Marie de Foya u Bruselu. Kostel byl vysvěcen 14. září roku 1704.

Základem půdorysu je modifikovaný kvadrilob hlavního chrámového prostoru s přízemní sakristií menšího půdorysu téhož typu. Stavbu ukončuje mohutná profilovaná římsa a nad ní posazená cibulovitá báň se čtyřmi věžičkami v rozích, završená lucernou s menší bání. Hlavní oltář kostela ve stylu baldachýnu je napodobeninou slavného Berniniho oltáře v chrámu sv. Petra v Římě. Centrální oltář na Lomci patří k významným počinům vrcholného baroka ve střední Evropě.

Dnes oceňují znalci tento oltář jednak pro jedinečnost myšlenky, jednak pro dokonalé zpracování. Je zde uplatněn starokřesťanský zvyk, totiž svatostánek zavěšený nad obětním stolem. Tento baldachýnový typ oltáře se v současnosti kromě Lomce a chrámu sv. Petra v Římě nachází i ve španělském městě Vittoria.

V bývalém loveckém zámečku s vysokým štítem a volutovými křídly žije v současné době Kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka – ty se také stanou vašimi zasvěcenými průvodci při prohlídce.

Poutní kostel Jména Panny Marie společně s Meditativní zahradou Panny Marie a křížovou cestou vedoucí ke hřbitovu je místem spočinutí, rozjímání a načerpání síly a naděje pro další cestu životem. „Mnohokrát už jsem šel z Vodňan luční pěšinou k Lomečku a vždycky jsem celou tu pouť vzpomínal na Julia Zeyera. Ano, na vaši Zahradu mariánskou jsem vzpomínal, Julie Zeyere, kráčeje jindy starými alejemi od Libějic k Lomečku…“, vzpomíná Ladislav Stehlík v Zemi zamyšlené.

Poutní místo na Lomci je nedílnou součástí a vyvrcholením komponované barokní krajiny Libějovicka.

Tato lokalita byla osídlena již v době pravěku, svědčí o tom mnoho nalezených a prozkoumaných pohanských pohřebišť. Podél přístupové cesty k mariánskému poutnímu místu se po pravé straně od cesty nachází skupina slovanských mohyl z 6.–9. stol., vršených postupně do řady. Jejich poloha na okraji lesa nebyla náhodná a zřejmě odráží i posvátný význam okrajů lesa v raném středověku.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: prohlídku poutního místa lze spojit s některou z církevních slavností zde pořádaných nebo návštěvou archeoskanzenu v Netolicích, letohrádku Kratochvíle nebo nedalekého Památníku Petra Chelčického – v Chelčicích.

 

Pozvánka do Českého Krumlova

pozvanka_do_ceskeho_krumlova_4f3b856135b71.jpgČeský Krumlov je mimořádným skvostem, jehož význam potvrzuje zápis města na listinu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992.

Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i svou rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti, jde o druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století.

Historické sídlo rodu Rožmberků zahrnuje na 40 zámeckých budov a palácových stavení, soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří, slavný maškarní sál, unikátní barokní divadlo, na 11 hektarů zámecké zahrady s rokokovou fontánou a letohrádek Bellarie s otáčivým hledištěm.

První nálezy osídlení v této lokalitě nás přivedou do doby Keltů, stopy po slovanském osídlení pak pocházejí z 6. století našeho letopočtu. Novodobá historie města je spojena se založením hradu kolem roku 1250. Usidluje se zde jedna z větví šlechtického rodu Vítkovců, později známá jako páni z Krumlova. Jak hrad, tak i erbovní znak s pětilistou růží po nich zdědili příbuzní Rožmberkové, s jejichž jménem je spojen největší rozkvět zámku a rozvoj i prosperita města.

Rožmberkové, ve své době po králi nejmocnější šlechtický rod v Čechách, sídlili v Českém Krumlově po tři století (1302–1602). Během jejich letité vlády nad městem se zde významně rozvíjela řemesla a obchod, stavěly se honosné měšťanské domy. Byly zbudovány masné krámy a pivovary.

Petr I. z Rožmberka byl prvním mužem soudobé české politiky a zároveň nejbohatším šlechticem země. V Krumlově založil kostel sv. Víta, špitál s kostelem sv. Jošta, na hradě nechal vystavět kapli sv. Jiří.

Nejznámějšími členy rodu jsou později Vilém z Rožmberka a jeho mladší bratr Petr Vok, kteří byli velkými milovníky umění a podporovali bohatý kulturní a společenský život. Hrad přestavěli na pohodlné zámecké sídlo a celé město postupně získalo renesanční šat. Na místě původní věže Dolního hradu vyrostla pod dohledem významného stavitele Baltazara Maggi nejkrásnější renesanční věž v Čechách.

Roku 1602 koupil českokrumlovské panství císař Rudolf II. Habsburský, v roce 1622 byl Český Krumlov věnován štýrskému rodu Eggenberků. Tři generace knížecí rodiny zde pak sídlily až do roku 1719. Nejvýraznější osobností eggenberského rodu byl patrně vévoda Jan Kristián, milovník hudby a divadla. Právě za jeho vlády bylo postaveno zámecké barokní divadlo. Eggenberkové vymřeli bez přímých potomků, dědictví se ujímá rod knížat ze Schwarzenberku. Vynikající hospodáři a politici, blízcí císařskému dvoru ve Vídni, se nechali inspirovat k úpravám a přestavbám interiérů i exteriérů zámku a zámecké zahrady. Schwarzenberk Josef Adam v 2. pol. 18. století provedl poslední výrazné zásahy do podoby města, ale další generace postupně ztratily zájem do této rezidence investovat. Také díky tomu se zachoval rozlehlý zámecký komplex spolu s historickým jádrem města v původní a dobovými přestavbami nepoškozené podobě.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: kromě návštěvy státního hradu a zámku a historického centra města je také velmi zajímavá prohlídka muzea útrpného práva, regionálního muzea, Egon Schiele Art Centra, exkurze do grafitového dolu nebo prohlídky s degustací v místním pivovaru.

 

Krajem pod Šumavou

krajem_pod_sumavou_4f3b8541549f1.jpgToulky po jižních Čechách zavedou návštěvníky jistě i do podhůří Šumavy, do jedné z nejkrásnějších a nejčistších, krásnou přírodou a množstvím historických památek oplývajících částí naší země. Území, chráněné z jihu už od pradávna horským hřbetem Šumavy, vítá hosty krajinou přecházející od horských lesů a pastvin přes zvlněné pahorky s ostrovy lesů, luk a políček, až do úrodné nížinné pánve s modrými plochami rybníků, sady kvetoucích ovocných stromů a lány obilí.

Rozsáhlé území Šumavy pokryté neproniknutelnými lesy tvořilo od dávných časů na jihu Čech přírodní pevnost, kam se dobrovolně vydal jen málokdo. Přesto již od pravěku byly důvody pro překonávání zdejších rozsáhlých bažin a horských pralesů. Lidé sem přicházeli za zvěří i nalezišti zlata, schůdné průsmyky vyhledávali první obchodníci při své cestě napříč Evropou. Ze severu směřovaly na jižní trhy kožešiny, vosk, med, kovy, koně a patrně i otroci. S postupnou kolonizací proudilo do vnitrozemí po cestách vzácné zboží, výrobky z bronzu, drahé látky, masti, koření a poklad nad jiné- sůl.

K rozvoji území přispěla velkou měrou právě existence několika obchodních cest, spojení Podunají s českou kotlinou zajišťovaly stezky Zlatá (z Pasova třemi větvemi do Prachatic, Vimperka a Kašperských Hor), Zbytinská (z Waldkirchenu přes Stožec a Zbytiny do Prachatic), Hornoplánská (z Waldkirchenu dvěma větvemi do Horní Plané), Dolnovltavická (z Aigenu přes Dolní Vltavici a Kájov do Českého Krumlova), Frymburská (z Haslachu přes Frymburk a Zátoň do Českého Krumlova) a Linecká (z Lince přes Vyšší Brod do Českého Krumlova a do Netolic). Uvedené trasy jsou uvedeny v pořadí od západu k východu, nikoli podle důležitosti v konkrétním časovém období.

První písemný záznam o Linecké stezce pochází již z roku 906, na počátku 10. století vedla Linecká stezka z Lince přes Vyšebrodský průsmyk boletickým újezdem, kolem Lhenice do Netolic. Osídlení tohoto místa je mnohem starší a dnešní turista se může s touto etapou naší historie seznámit v archeoskanzenu v Netolicích nebo na postupně rekonstruovaných částech lhenického úseku Linecké stezky.

Nejznámější z těchto obchodních cest je bezesporu Zlatá stezka, která měla tři hlavní linie, z nichž první vedla z Pasova do Prachatic, druhá přes Vimperk a Volyni a třetí, západní, do Kašperských Hor. První písemná zmínka o této obchodní cestě pochází z roku 1010. O jejím významu svědčí vznik obranných hradů a hrádků v blízkosti trasy. Osadám ležícím na stezce přinášel obchod velké zisky a s tím spojený rozvoj. Jedním z nejstarších feudálních sídel v oblasti byla tržní osada Staré Prachatice, v její blízkosti vzniklo později výstavné město Prachatice, které po dlouhé období bohatlo vybíráním cla z dovezené soli. Největšího rozkvětu dosáhl zde solní obchod v 16. století, kdy město patřilo Rožmberkům. Městem v té době procházelo za rok až 3 miliony litrů soli, kterou týdně přiváželo až 1200 soumarských koní. Každoročně je historie a rozkvět města ze 14. – 16. století připomínána na Slavnostech Zlaté solné stezky, kde je v posledním týdnu měsíce června ukázkami dobových řemesel, kulturními programy, trhy a průvody v historických kostýmech přiblížena sláva města.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: prohlídku starobylých měst doporučujeme zpestřit osvěžující brodicí lázní. Tuto Kneippovu léčebnou metodu možno aplikovat například na Feferovském potoce.

 

Šumavskou přírodou

sumavskou_prirodou_4f3b857b7e203.jpgOblé tvary šumavských vrcholků, kvetoucí louky v okolí Kvildy, pramen Vltavy a Lipenské jezero… to jsou nejčastější obrázky, spojované s Šumavou.

Šumava patří k našim nejzachovalejším přírodním celkům. Jsou zde rozsáhlé jehličnaté či smíšené lesy, horské louky bohaté na květenu, zbytky původních pralesovitých porostů i velká rašeliniště.

Ze všech našich pohoří prošla Šumava nejdelším vývojem, na rozdíl od hor ve vnitrozemí nikdy nebyla znovu zaplavena mořem. To předurčilo dnešní podobu Šumavy – mírnou výšku a oblé tvary jako důsledek přirozené eroze, třetihorní alpinské vrásnění ji rozlámalo na jednotlivé horské hřbety. Tehdy se také ustálila vodní síť a Vltava, která do té doby tekla do Dunaje, se obrátila na sever, stejně jako většina potoků a řek. K pozůstatkům doby ledové patří dnes ledovcová jezera a také kamenná moře.

Na české straně Šumavy je 5 ledovcových jezer, položených uprostřed lesů v ledovcových karech - největší a nejhlubší z nich je Černé jezero (18 ha, hloubka až 40 m), dále Čertovo jezero, Plešné jezero, Prášilské jezero a jezero Laka, které je z nich nejmenší a nejmělčí, ale zato nejvýše položené (1096 m n. m.). Další 3 ledovcová jezera jsou na bavorské straně.

Jádrem Šumavy jsou Pláně, rozsáhlé náhorní plošiny ve výšce 1000 – 1100 m n. m. Z Plání vybíhá na severozápad Železnorudská hornatina (Jezerní hora 1343 m), na jihovýchod od Plání je Boubín (1362 m) a pohraniční Trojmezenská hornatina (Plechý 1378 m, Trojmezná 1361 m, Třístoličník 1302 m).

Pro šumavské Pláně jsou typické slatě neboli vrchovištní rašeliniště, je jich tu přes dvacet a jsou soustředěny především kolem Kvildy a Modravy. Na Šumavě jsou i rašeliniště údolní, největší z nich je Mrtvý luh nad soutokem Teplé a Studené Vltavy.

Téměř celá Šumava patří k povodí Vltavy a je hlavním evropským rozvodím, mezi Severním a Černým mořem. Na svahu Černé hory pramení Teplá Vltava, posílena četnými přítoky se u Mrtvého luhu spojuje se Studenou Vltavou, přitékající z Bavorska. Druhou hlavní řekou této oblasti je Otava, vznikající soutokem Vydry a Křemelné u Čeňkovy Pily.

Když se na Šumavě mluví o vodě, nesmíme opomenout dvě pozoruhodné technické památky, vystavěné na přelomu 18. a 19. století pro plavení dřeva. Schwarzenberský plavební kanál v Trojmezenské hornatině spojil povodí Vltavy a Dunaje, Vchynicko – Tetovským plavebním kanálem se plavilo dřevo z horního toku Vydry do Křemelné.

Lesy, které daly Šumavě i jméno, pokrývají téměř dvě třetiny její plochy a jsou neodmyslitelnou součástí krajiny. Do výšek 1000 m n. m. kdysi na Šumavě převládaly květnaté bučiny, které lze dnes najít jen v malých rozlohách, většinou byly přeměněny na smrkové lesy a pastviny.

Národní park Šumava je naším největším národním parkem, jeho rozloha je 690 km2. Navazující Chráněná krajinná oblast Šumava o rozloze 940 km2 tvoří přirozené ochranné pásmo národního parku. Obě tato území spolu se sousedním národním parkem Bavorský les vyhlásilo UNESCO v roce 1990 za biosférickou rezervaci. Jde o nejrozsáhlejší lesní komplex střední Evropy.

 

Za selským barokem na jihočeský venkov

za_selskym_barokem_na_jihocesky_venkov_4f3b858f9e0c6.jpgKdyž se řekne selské baroko, většina turistů si představí Holašovice, vesnici, která byla zapsána v roce 1998 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Celé jižní Čechy jsou však protkány vesničkami, ve kterých uvidíte stavení s typickými průčelími zdobenými štukovým dekorem, zvaným lidové nebo také selské baroko, které dává objektu i celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz a dokládá řemeslnou zručnost a výtvarné cítění našich předků.

Náš výlet za selským barokem tedy začneme v Holašovicích, které leží asi 16 km západně od Českých Budějovic. Na Seznam UNESCO byl zapsán téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek, které jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi. Komplex uvedený v Seznamu čítá 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Najdeme zde nejen výstavné statky se špýchary, stodolami, maštalemi a výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku. Usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi (210 x 70 m), toto dispoziční řešení vypovídá o založení vsi tzv. na zelené louce v období kolonizace jihočeského pohraničí ve 13. století. K unikátním dochovaným prvkům původní architektury patří také například studna s dřevěnou pístovou pumpou.

Každoročně se tu v červenci konají "Selské slavnosti". Tento typický staročeský jarmark přináší především ukázky tradičních i netradičních řemesel z Čech, Moravy a Slovenska s bohatým doprovodným kulturním programem.

Dalším cílem našeho výletu jsou Plástovice, které určitě patří mezi nejkrásnější jihočeské vsi a které byly vyhlášené roku 1995 vesnickou památkovou rezervací. Plástovice patřily mezi 9 vesnic, kterým Petr z Rožmberka ponechal ke společnému užívání známá Svobodná či Královská Blata, dnes označovaná jako Zbudovská blata. Kromě Plástovic to byli ještě Česká Lhota, Hlavatce, Mydlovary, Novosedly, Pašice, Pištín, Sedlec a Zbudov.

V Plástovicích se dochoval soubor jihočeské zděné lidové architektury jedinečného významu a kvalit. Pro architekturu zbudovské oblasti jsou charakteristické krásně konturované křídlové štíty s netektonickými „zavěšenými“ volutami, vlysy s protínajícími se kroužky nebo s balustrádou a dekorem, často s religiózními motivy - boží oka, medailony s malbami světců, větrací otvory ve tvaru monstrancí. Cestu k velké celkové přestavbě vesnice otevřel požár roku 1859, řada typicky blatských staveb ale vznikla již dříve.

Plástovice mají poměrně zajímavé půdorysné uspořádání. Zástavba velkých usedlostí je soustředěna okolo návsi ve tvaru písmena „T“, chudší chalupy vznikly na záhumenní cestě „za zády“ mateřských usedlostí, toto řešení je v Čechách poměrně neobvyklé. Několik chalup s kovárnou a kapličkou vzniklo i ve vnitřním prostoru návsi.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: při prohlídce Plástovic je možné sjednat taneční vystoupení souboru baráčníků z Pištína, kteří vám představí českou besedu i tradiční kroje vyšívané rybími šupinami. V blízkosti Plástovic také naleznete památník rychtáře Jakuba Kubaty, který v 16. století vedl selskou revoltu proti místnímu panstvu – kdo by neznal pořekadlo „ Kubata dal hlavu za Blata“ nebo známou lidovou píseň.

Tradicemi našeho venkova jsme se inspirovali také v restaurantu Hotelu Budweis**** a do jídelního lístku jsme zařadili řadu tradičních specialit. Také díky tomu jsme obdrželi certifikaci Czech Specials.

 

Za dudáky do Strakonic

za_dudaky_do_strakonic_4f3b858558a5c.jpgNeexistuje u nás žádný jiný hudební nástroj, který by byl tak jednoznačně spojen s nějakým konkrétním místem. Když se ale řeknou „dudy“, automaticky řeknete také „Strakonice“!

V Čechách pocházejí nejstarší zmínky o dudách ze 13. století, od středověku byly nejoblíbenějším nástrojovým sdružením dudy s houslemi, asi od počátku 19. století se k této malé muzice přidružoval klarinet, tak vznikla populární "malá selská muzika". Dovedný dudák byl vždy oblíben, zvláště když uměl svou hru vyšperkovat pěknými variacemi, písničkami a osobitým humorem.

Takovým byl prý pověstný Švanda dudák, pocházející z okolí Strakonic -Prácheňského kraje, odjakživa proslulého zpěvností, chtivostí tance a pověstného dobrými dudáky. Díky tradicím se Strakonice staly dudáckým centrem, v srpnu 2012 se zde uskuteční jubilejní 20. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu – a bude to opět zážitek! Kdo jednou zažil průvod všech účinkujících městem nebo kasací, které festival zahajují a kde se představí více než tisícovka účinkujících, je lapen navždy – stejně jako v Tylově divadelní hře.

Strakonice - to je také strakonický hrad. Tato národní nemovitá kulturní památka je pýchou města, které od 14. století postupně vznikalo „kolem hradu“. Záměrně neříkáme „v podhradí“, protože tenhle hrad není třeba hledat někde na kopci – byl založen rodem Bavorů na soutoku řek Volyňky a Otavy. Dlouhých 700 let byl vlastníkem hradu řád sv. Jana Jeruzalemského (johanité).

Krátce k architektonické historii hradu: V druhé polovině 13. století, za vlády Bavora II., došlo k raně gotické přestavbě hradu a byla vybudována 35 metrů vysoká věž Rumpál. V téže době byly mezi kapitulní síní a kostelem postaveny ambity, které byly v letech 1310–1340 vyzdobeny nástěnnými malbami. V 14. století byla dokončena stavba kostela sv. Prokopa a posíleno opevnění. Za velkopřevora Jana z Rožmberka došlo k pozdně gotické úpravě hradu, byla postavena věž Jelenka a přistavěno druhé patro hradního paláce, později byly vybudovány v renesančním slohu místnosti v severním křídle. Jeho nástupci pokračovali ve vnitřních úpravách velkopřevorského obydlí, později byla vystavěna také nová barokní rezidence, zvaná zámek.

Tyto dispozice si hrad uchoval dodnes. Tak jak byl hrad postupně rozšiřován a přestavován, nese stopy všech stavebních slohů, románským počínaje. Jednotlivé stavební etapy na sebe navazují, takže dnešní podoba hradu je reprezentativní ukázkou českého hradního stavitelství.

V posledním desetiletí prošel hrad rozsáhlou revitalizací, díky provedeným archeologickým průzkumům se podařilo odhalit unikát – dochovalou černou kuchyni s mohutným dýmníkem a chlebovou pecí. Dnes si již mohou návštěvníci „užít“ historická představení s pečením chleba a nakouknout do hradní kuchyně tak, jak fungovala před staletími.

Ale vraťme se k dudákům - největší vystavenou kolekci českých dud v České republice najdete samozřejmě na strakonickém hradě, v expozicích Muzea středního Pootaví.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: poblíž Strakonic můžete navštívit také hoslovický mlýn, nejstarší a jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách.

 

Na hrázích třeboňských rybníků

na_hrazich_trebonskych_rybniku_4f3b854d2652a.jpgMalebné jihočeské rybníky s hrázemi osazenými staletými stromy, hejna vodního ptactva zrcadlící se v třpytivé hladině i romantická zákoutí. Toto jsou celoročně jedny z nejpohodovějších tras pro pěší i cyklisty.

Nejvíce a také největší rybníky co do rozlohy nalezneme na Třeboňsku. Nejstarší rybníky na Třeboňsku pochází z doby vlády Karla IV., rybník Dvořiště byl vybudován v roce 1367, má 10 m vysokou a 550 m dlouhou sypanou hráz a unikátní výpustní zařízení s kamenným klenutím je vytesáno do skály.

Třeboňské rybníkářské dědictví je příkladem díla zhodnocujícího původně nehostinnou a neobyvatelnou krajinu prostřednictvím jejího odvodňování. Stavby byly inspirovány budováním rybníků ve středověké Francii. Jde o ojediněle dochované dílo v měřítku celého evropského kontinentu – to je také důvod nominace na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.

V polovině 15. století existovalo na území Třeboňska pouhých 20 rybníků. Zlatá éra třeboňského rybníkářství nastala v druhé polovině 15. a začátkem 16. století, kdy byl majitelem třeboňského panství Petr IV. z Rožmberka a v jeho službách působil Štěpánek Netolický. K jeho mistrovským dílům patří Zlatá stoka. Jde o umělý kanál, ve většině délky 48 kilometrů vyhloubený, částečně vedený i v uměle navršeném zemním valu a zajištěný proti unikání vody. Název „Zlatá“ dostala v průběhu staletí právě pro svůj význam a jedinečnost. Po celý rok přivádí vodu pro sádky, doplňuje vodu v rybnících, ale zároveň ji v období výlovů odvádí. A zabezpečuje cirkulaci vody mezi jednotlivými rybníky na Třeboňsku vodou z Lužnice, která je naprostou nezbytností v zimě, kdy okysličená voda umožňuje přežití ryb pod ledem.

Štěpánek Netolický vybudoval i několik významných rybníků, například Horusický, který patří k těm nejvýnosnějším.

Dalším významným rybníkářem byl Mikuláš Ruthard z Malešova, který se zasloužil například o vybudování rybniční soustavy poblíž Chlumu u Třeboně.

V druhé polovině 16. století se o další rozvoj rybníkářství ve službách Rožmberků postaral Jakub Krčín z Jelčan. Krčín převzal už dobře fungující a uspořádané rybniční hospodářství, které nadále rozširoval. K jeho nejvýznamnějším počinům patří stavba rybníků Rožmberk a Svět a vybudování umělého kanálu Nová řeka.

Rožmberku se také říká jihočeské moře. Jde o největší český rybník (rozloha 648 ha, z toho rozloha vodní plochy 489 ha), jeho hráz je dlouhá 2430 m, až 10 m vysoká a u paty 55 m široká. Šířka koruny je 11 m, porostlá 150 duby starými až 400 let.

A když už jsme v Třeboni, nesmíme zapomenout na rybník Svět, to by byl vážně nevděk – „Nevděk“ bylo totiž původní jméno tohoto sedmého největšího rybníka na Třeboňsku. Vznikl založením mohutné hráze roku 1574 a stal se významnou součástí městského opevnění. Na místě stavby se předtím nacházelo Svinenské předměstí Třeboně, které bylo zlikvidováno, což logicky vyvolalo nevoli obyvatel.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: procházka po hrázi rybníka Svět vás dovede do zámeckého parku, který přechází do lesoparku. Zde stojí významná stavební památka z 19. století, novogotická Schwarzenberská hrobka.

 

Za zážitky

za_zazitky_4f3b859f6b3a6.jpgZa zážitky na farmu, na ryby, do ZOO, do pivovaru, do elektrárny nebo návštěvnického centra – nepočítaně podobných nabídek naleznete v celých jižních Čechách.

V jižních Čechách se nachází několik desítek malých rodinných farem, které nabízí pro všechny zájemce o koně a jezdecký sport spoustu možností pro využití volného času. Každá z nich má trochu jinou nabídku, vždy však uniknete před městským ruchem na venkov a můžete trávit čas ve společnosti koní. Na farmách potkáte malá stáda halfingů, huculských či arabských koní, často také malou ZOO nebo chov domácích zvířat. Jezdit mohou jak začátečníci, tak pokročilí jezdci.

Agroturistická centra jsou situována v překrásném prostředí, obklopené lesy a loukami. Naleznete zde příjemný klid a pohodu. K dispozici jsou klubovny, venkovní jízdárny, kruhové arény a stovky kilometrů nádherných tras pro pohodové vyjížďky. V jižních Čechách existuje více než 500 kilometrů značených hipostezek, které vedou polními a lesními cestami, po loukách, kolem rybníků, malebnou a okouzlující krajinou.

Další lákavou nabídkou je možnost prohlédnout si historický objekt Zemského hřebčince Písek v tudorovském slohu z přelomu 19. a 20. století, která ve vás nepochybně zanechá nostalgickou vzpomínku na tradice rakousko-uherské monarchie, ale i krásné dojmy ze zhlédnutí ušlechtilých plemeníků.

Pro rybáře jsou připraveny návštěvy jarních i podzimních výlovů našich největších a nejznámějších rybníků společně s doprovodným programem. Od května do září lze využít široké nabídky lokalit pro sportovní rybolov, od dubna do prosince nabízí zájemcům Petrova cechu Třeboňsko možnosti pro rekreační rybaření. Nejčastějšími úlovky jsou třeboňští kapři, ale můžete ulovit i štiky, candáty, sumce… Rybníky určené k rekreačnímu rybaření jsou po celý rok průběžně zarybňovány.

Klasikou je již návštěva na kozí farmě - představuje nejen prohlídku farmy, ale i nahlédnutí „pod pokličku“ zpracovávání kozího mléka, ukázku dojení a zapojení se do běžných prací na farmě, pasení koz na louce ukázku, zpracovávání kozího mléka, výrobu sýrů a ochutnávku místní produkce.

V centru Protivína na Písecku můžete navštívit první krokodýlí zoo v České republice. Druhově patří tato speciální zoo k nejrozmanitějším v Evropě, chovají zde více než 20 druhů těchto obávaných predátorů, včetně těch nejohroženějších. Pro návštěvníky je také velmi zajímavá expozice jedovatých hadů a aligátořích želv.

Exkurze do provozů nabízí většina jihočeských pivovarů – protivínský Platan, třeboňský Regent či strakonický Dudák, minipivovar Lipan v Dražíči i ten největší jihočeský pivovar – českobudějovický Budvar.

A co vás čeká? Budete u toho, když se z harmonie vůní prvotřídních domácích surovin rodí ona lahodná chuť. Poctivě uvařené pivo pak ochutnáte načepované přímo z pivovarských tanků v rozlehlých chladných ležáckých sklepích – a nebo přímo v minipivovaru.

Tip na výlet s Hotelem Budweis****: s naším minibusem můžete podniknout řadu výletů, také do interaktivní expozice návštěvnického centra dřevařství na Modravě nebo nejstarší vodní elektrárny v Písku.

 

Za svitu měsíce

za_svitu_mesice_4f3b85974b0ea.jpgJen pár minut chůze od Hotelu Budweis**** a můžete bez ohledu na počasí sledovat strhující hvězdné divadlo… v českobudějovické Hvězdárně a planetáriu. Návštěvníci si mohou užít multimediálního interaktivního astrofyzikálního návštěvnického centra, které odpovídá moderním požadavkům prezentace astronomie a příbuzných přírodních věd pro širokou veřejnost. 3D projekce na kopuli sálu planetária je nevšedním zážitkem, stejně jako sledování Slunce v kopuli hvězdárny anebo noční pozorování oblohy.

V jižních Čechách také naleznete jižně pod vrcholem Kleti v nadmořské výšce 1070 metrů nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Nejvhodnější přístup sem je sedačkovou lanovkou. Kleť byla jako místo budoucí hvězdárny zvolena pro své jedinečné klimatické podmínky. Dnes je Observatoř Kleť světoznámou hlavně díky svému výzkumu planetek a komet, v tomto oboru patří mezi světovou špičku a je mezinárodně známá svými astronomickými objevy. I zde se konají exkurze pro veřejnost.

Nemusíme ale vyrážet jen na výlety „za měsícem“… Velmi žádanými se staly prohlídky za svitu měsíce či ještě lépe úplňku. Řada informačních center i jednotlivých památkových objektů pro své návštěvníky připravuje v letních měsících noční programy. Někde bude hrát do noci lidová kapela, jinde podniknete noční prohlídky interiérů s kostýmovaným průvodcem nebo dobrodružnou výpravu setmělým okolím, okořeněné tajuplnými pověstmi – a svitem luny. V každém případě nebude nouze o dobrodružství, tajemno i poučení. Své brány vám otevřou městské hradby, muzea, kostely, pivovary, tvrze a zámky, nebo se můžete projít po hrázích rybníků. S baterkou v ruce možná uvidíte to, co ve dne člověk neuvidí. Noční prohlídky mají zvláštní kouzlo a rytmus, lidé nespěchají, jsou pozornější a vnímavější. A po návratu do Hotelu Budweis**** vás čeká „kouzelný nápoj“ na dobrou noc.

Nevšední prohlídku za úplňku mimořádně pořádá také muzeum Fotoateliér Seidel. Ve večerní náladě ještě více vynikne silný příběh domu, jehož ozdobou je autenticky dochovaný fotoateliér. Návštěvník má příležitost vcítit se do osudů lidí, kteří se tu nechávali vyfotografovat. Tyto prohlídky nabízejí také noční projekci nejvzácnějších fotografií ze Seidelovy sbírky, které diváky zavedou nejen do Českého Krumlova před sto lety, ale také na Šumavu a další místa, z nichž mnohá dnes již zmizela nebo zcela změnila svou tvář. Tak jako k měsíci patří hvězdy, patří k tomuto fotoateliéru galerie slavných osobností, které se zde nechaly portrétovat. A můžete se tu také hvězdou stát, byť trochu nostalgickou. Fotoateliér je na vše připraven, k dispozici jsou pro fotografované kostýmy, klobouky, deštíky i paraplíčka, staré hračky, …

 

Jihočeské výhledy

jihoceske_vyhledy_4f3b8535b8f47.jpgV této kapitole vás zavedeme na nejznámější jihočeskou věž - tu Černou v Českých Budějovicích – a několik rozhleden, ze kterých budete mít náš kraj jako na dlani.

Černá věž vysoká 72 metrů je jedinečnou dominantou a skutečným symbolem města. Spolu se Samsonovou kašnou a kostelem sv. Mikuláše vytváří typický pohled na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Výhled z ochozu věže dává nezapomenutelný zážitek každému, kdo vyšplhá po 225 strmých schodech.

Myšlenka postavit věž se zrodila v roce 1547, když se městští radní dozvěděli, že se v Klatovech začíná stavět nová věž. A tak usoudili, že městu chybí vysoká věž, která by kromě reprezentace plnila i funkci strážní věže a zvonice. Proto bylo pro stavbu zvoleno místo blízko farního kostela sv. Mikuláše. Historické prameny uvádějí, že na pozlacení makovice spotřeboval zlatník B. Riedl celých 72 zlatých dukátů. Věž byla trvale obydlena věžníkem, který měl funkci strážného a zvoníka – na věži je umístěno 7 zvonů. Takový strážný bydlel na věži i se svou rodinou, vodu a všechno ostatní tahali na věž pomocí rumpálu a ve věži chovali dokonce drobné zvířectvo - králíky, husy a někdy i kozu a berana.

Další báječnou vyhlídku po kraji budete mít z věže zříceniny hradu Helfenburk u Bavorova. Ke stavbě hradu dostali Rožmberkové povolení od Karla IV. roku 1355, hrad plnil strážní funkci, koncem 16. století již byl opuštěn. Hrad měl se severním a jižním předhradím zhruba tvar kruhu, celek byl obehnán ještě příkopem a vysokým valem. Dnes je tato romantická zřícenina uprostřed lesů svou rozlohou 1,27 hektaru jednou z největších v České republice.

Jste-li na výletě na Prachaticku, nemůžete minout rozhlednu na Libíně, která patří k nejstarším rozhlednám na Šumavě (r. 1883). Rozhledna je 27 m vysoká a její bílá válcovitá silueta je zdaleka viditelná. Kruhový rozhled umožňuje báječný výhled na vrcholky Šumavy.

Nejvýše postavenou rozhlednou v jižních Čechách je Boubínská rozhledna v samém srdci Boubínského pralesa. Budete-li se chtít pokochat pohledem z jejího vrcholu, nemine vás procházka Boubínským pralesem, která je sama o sobě velkým zážitkem. Dřevěná rozhledna se tyčí do výšky 21 metrů a je postavena na šumavském vrchu Boubín ve výšce 1 362 m. n. m. Vyhlídková plošina nabízí znamenitý rozhled. Rozhledna je volně přístupná, navštívit ji tak můžete kdykoli.

Další má hodně barvitou historii. Autorem myšlenky postavit na 1066 metrů vysokém vrcholu Javorníku rozhlednu byl šumavský spisovatel Karel Klostermann. Po neúspěšném pokusu v roce 1914, který zhatila mobilizace, se záměr podařilo realizovat až v roce 1938, těsně před válkou… po válce rozhledna opět sloužila k turistickým účelům, ale v 70. letech 20. století ji přerostl okolní smrkový les. Tak musela být při rekonstrukci v letech 2002 - 2003 přistavěna.

A tak bychom mohli pokračovat – a vydat se na rozhledny Velký Kamýk nebo Jarník na Písecku, Kraví horu v Novohradských horách … nebo na Onen Svět (poblíž orlické přehrady).

tisk produktu  Tisk stránky